בעלי עסקים הזדמנויות עסקיות

הספורט הלאומי החדש בישראל – המרוץ לדרכון

איך קרה שממספר נמוך וזניח של בקשות ודרישות מצד ישראלים לאזרחות נוספת בכל שנה, הפכה הדרישה לאזרחות נוספת לספורט הלאומי הרשמי החדש של ישראל? מי הן אותן המדינות המאפשרות קבלת אזרחות? ולמה כל אדם חמישי בישראל עוסק בבניית אילן יוחסין? ומה גורם לצעירים של היום לנהל שיחות עם סבתא על שורשי המשפחה?

בישראל של שנת 2017 חוקי המשחק השתנו והדבר כבר ברור לכולם – אין זה משנה מהיכן הגיעה משפחתך, האם ממזרח אירופה או ממערבה, ממדינות הבלקן או שמא מארצות כגון מרוקו, תורכיה, מצרים וטוניס. הישראלים של השנים האחרונות פיתחו והכריזו על ספורט לאומי חדש ושמו – המרוץ לדרכון.

כשמדינות רבות כדוגמת רומניה, צרפת, גרמניה, פורטוגל, פולין, צ'כיה ועוד, מציעות לאזרחי ישראל להתכבד ולהחזיק באזרחות נוספת משום שהוריהם/סביהם היו אזרחי אותה המדינה לפני, בתקופת ולאחר המלחמה- הישראלים לא ממתינים ומנצלים את זכאותם ובשנים האחרונות, נרשמה עליה חדה –חדה מאוד- במספר הישראלים הדורשים אזרחות נוספת.

"הסיבות הן רבות ומגוונות" עונה לנו בחיוך לריסה פיינגולד, בעבר עוזרת קונסולרית בקונסוליה הרומנית בישראל וכיום בעלת חברת "RC-israel אזרחות אירופאית" אחת מהחברות המובילות ועטורות ההצלחות והשבחים שהצלחנו למצוא ברשת. לא משנה אם מדובר על עבודה בעגלות לצעירים אחרי השירות הצבאי, ברצון לרכוש השכלה גבוהה בשכר לימוד מסובסד או אפילו בחינם, או אפילו להגדיל את הסיכוי לעבודת רילוקיישן מעניינת, הכל אפשרי עם דרכון נוסף", אומרת לריסה ומוסיפה: "לבעלי דרכון ואזרחות נוספת, יש עדיפות בקבלה למשרות של רילוקיישן ליעדים שונים בעולם" ומבקשת להוסיף כי: "גם ב'דברים קטנים' כמו לחסוך זמן רב בעמידה בתור לביקורת הדרכונים בנמלי התעופה באירופה ולעבור באופן חופשי בין מדינות האיחוד האירופי ללא הצורך להזדהות, עוזר הדרכון הנוסף".

כולנו מבינים היום שבתוך כעשור, כל ישראלי שלישי יחזיק באזרחות נוספת לזו הישראלית. "צריך לזכור, בחלק מהמדינות מדובר על הדורות האחרונים שיכולים לרשת או להוריש את האזרחות ואם לא יתחילו מיד בתהליך בקשת האזרחות, עלול להיווצר מצב שבו זכאותם תישלל או תנאי הזכאות ישתנו, כמו שאנחנו רואים בשנתיים האחרונות בחלק מן המדינות" אומרת לריסה ומבהירה:

"כיום,ההחלטה האם להחזיק באזרחות נוספת ולהגיש בקשה לאזרחות נוספת היא גם אסטרטגית ובעלת חשיבות רבה לדורות הבאים. ברומניה ובפולין לדוגמא, הדור השלישי של הצאצאים יכול להשפיע על עתיד כל הדורות. כלומר, נכד של צאצא רומני שלא יחדש את אזרחותו בזמן או לפני שתנאי הזכאות ישתנו, לא יוכל להעביר את הזכאות לאזרחות לילדיו ולנכדיו ובכך למעשה יקטע את רצף הזכאות לדורות הבאים".
רוצים לבדוק אם גם אתם זכאים לדרכון נוסף?

מבדיקה שנערכה, המדינות המובילות והפופולריות ביותר הן ללא ספק רומניה, הונגריה, פולין וצ'כיה. למדינות אלו, התווספה בשנתיים האחרונות מדינה נוספת, כוכבת עולה וחדשה בעולם האזרחויות ובספורט החדש, מדינה אירופאית ויפיפייה, המאפשרת כיום לישראלים רבים כל-כך, יוצאי וצאצאי מדינות כגון מצרים, טורקיה, מדינות הבלקן, מרוקו ומדינות מזרח נוספות- זוהי כמובן- פורטוגל. בשנת 2015 הוסיפה פורטוגל תיקון לחוק האזרחות ו"הרימה את הכפפה" לאפשר לכל אלו המוגדרים כ"מגורשי ספרד" להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית ולהחזיק בדרכון אירופי.

"במשרדנו אנחנו מסייעים לאזרחים ישראלים לקבל אזרחות ודרכון מרומניה, פורטוגל ופולין" אומרת לריסה ומציינת בלי שמץ של חשש כי "יש לא מעט חברות, בכל הארץ, שנותנות שירותי סיוע וליווי בקבלת אזרחות נוספת ורובן מקצועיות ואמינות ואני ממליצה תמיד לבדוק היטב ביקורות ולבקש המלצות על החברות השונות, בטח כשהאינטרנט מספק כל כך הרבה מידע שלא תמיד מאומת ומאחר ומדובר בהוצאה כספית, כדאי להתנהל בזהירות ובאחריות". לשאלתנו לגבי עלות הליכי התאזרחות ומשך הזמן עד לקבלת האזרחות עונה "עלות התהליך נעה בין 4,000 ₪ ל- 11,000 ₪" אבל מדגישה כי "העלות בסופו של דבר נקבעת לפי המדינה ממנה מבוקשת האזרחות, מורכבות התיק ונתונים נוספים וכל תיק נבחן לגופו, בדיוק כמו משך ההליך שיכול לנוע בין 6 ל- 36 חודשים".

מספר הקלקות על המקלדת או בטלפון החכם מספקות לנו תמונה ברורה לגבי המגמה והפופולריות של האזרחות הנוספת. קבוצות פייסבוק, פורומים, אתרי אינטרנט יעודיים ונותני שירותים רבים בארץ ובחו"ל (בעיקר באירופה) מוכיחים את היתרון המשמעותי שבאזרחות הנוספת. אין זה פלא, כי עשרות ומאות אלפי צעירות וצעירים מישראל, בחרו לממש את זכותם האזרחית שמעבר לים וליהנות מלימודים גבוהים בסבסוד משמעותי או בחינם, עלויות מחיה נמוכות, עושר חברתי ותרבותי נגיש ומגוון אפשרויות תעסוקה.

אז החלטנו לבדוק בעצמנו-מה בעצם מחפשים הישראלים מעבר לים? הסיבה שחזרה על עצמה הכי הרבה פעמים, בדרכים שונות ומה שהכי חשוב לישראלי של שנת 2017 היא "אפשרות הבחירה". הם יחליטו מתי והיכן יגורו ויחיו- בפורטוגל לדוגמא, עשרות חוות אורגניות ומיזמים חברתיים שהוקמו ומנוהלים ע"י זוגות צעירים שהחליטו לקחת "פסק זמן" מהמירוץ ומהחיים הארצישראליים ולעבור לקצב קצת שונה, קצב שהם יכתיבו.
הם יחליטו כמה זמן לעבוד וכמה להרוויח- השוק הגלובאלי פתח מגוון אפשרויות של  עבודה מרחוק, בטח בעידן האינטרנט. חלק מהישראלים שבחרו לעבור להתגורר ברומניה או באחת ממדינות האיחוד האירופי, המשיכו את עבודתם אצל המעסיק הישראלי, מקבלים את משכורתם בישראל ומבצעים את העבודה, בפועל, באירופה. ישראלים רבים אחרים, הגישו מועמדותם למשרות שדרשו אזרחות נוספת, בעיקר משיקולים של אישורי עבודה וחוקי עבודה מקומיים ובכך זכו וזוכים בתנאי שכר טובים, חופש תנועה ושהייה לתקופות ארוכות במקומות שונים בעולם.
הם יחליטו עד לאן וכמה ירצו להתפתח ולהתקדם-  אין זה סוד- עלויות המחייה בישראל הן מהגבוהות בעולם וברוב המקרים אין התאמה בין השכר שישראלי מקבל, שעות העבודה שהוא משקיע ועלויות המחיה היומיומיות. מעבר לשוק העבודה באירופה, מלווה לרוב בירידה משמעותית של היקף שעות העבודה הנדרשות מהעובד. נכון, יש שיטענו כי זה "לא שחור או לבן" וישנם תחומים או מקומות בהם היקף שעות העבודה זהה לזה שבישראל ואולי העבודה אף קשה יותר ואנו מסכימים, אך מסקרי ה OECD, עולה:

  • העובד הישראלי הוא מהחרוצים במדינות ה- OECD
  • העובד הישראלי ממוקם בתחתית רשימת המפרנסים במדינות ה-OECD
  • המשק הישראלי נחשב לאחד המשקים הכי פחות שוויוניים בין מדינות ה- OECDרוצים לבדוק אם גם אתם זכאים לדרכון נוסף?

המפתח הוא להיכנס לראש ולחשיבה האירופאית. במדינת ישראל משלם הסטודנט הממוצע עשרות אלפי שקלים עבור שנת לימוד אחת בתואר (שכר הלימוד, חומרי הלימוד, הוצאות מחיה, שכר דירה וכו'), בזמן שמחקרים מראים כי אותו סטודנט יעבוד לכל הפחות במשרה אחת במהלך הלימודים- הסטודנט יסיים כל שנת לימוד עם חוב מצטבר של 15,000 ₪ ובסיום התואר, לאחר כ- 4 שנים, יפתח פרק חדש בחייו, עם תואר ביד ועם חובות לבנקים בסך 60,000 ₪.

{אות – מוסיקת רקע} באותו הזמן, לא רחוק מישראל, אותו הסטודנט בדיוק, באותה הפקולטה, ישלם שכר לימוד מסובסד (ובחלק מהמקומות אפילו כמעט חינם), הוא יוכל לשכור דירה ולהינות מעלויות מחייה יומיומיות הוגנות וזולות ביחס לישראל. במקומות מסוימים, יוכל הסטודנט גם לקבל מלגות שונות שיכסו את עלויות המגורים ואת שכר הלימוד, ככל וישולם.

בישראל, יודע כל יזם בכל עסק ובכל תחום, כי חלה עליו חובה לשלם מיסים החל מהכנסתו הראשונה וזאת, בניגוד למגוון יעדים באירופה- שם בעלי עסקים או יזמים מקבלים הטבות והקלות מס משמעותיות ל- 5 עד 10 שנים מיום הקמת העסק.

בישראל, גובה המיסים עבור נכסי נדל"ן (שכירות בעיקר) עשויים להגיע לאלפי שקלים בשנה, בעוד ברומניה לדוגמא, בעל דירה משלם 150 ₪ לשנה עבור כל דירה.

אז אם נסכם – הסיבה העיקרית של הישראלים שהחליטו לעבור מעבר לים עם האזרחות הנוספת שקיבלו היא "אפשרות הבחירה"- האפשרות לבחור לחיות בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד האירופי, היכולת לעבור באופן חופשי וללא כל מגבלה בין 28 מדינות ללא דרכון/ויזה, היכולת לעבוד באופן חוקי ומסודר בשווקים שונים עם גישה ותפיסה תעסוקתית שונה, לפתוח ולנהל עסקים, לבצע עסקאות נדל"ן, ללמוד במוסדות מובילים ובתנאי שכר מסובסדים (או בחינם) ולקבל את כל הזכויות כמו כל אזרח אחר ביבשת או במדינה.

לשאלה שלנו "מתי תחזרו לישראל", היו תשובות שונות, אשר מרובן גילינו כי הרצון קיים, אבל המציאות לא כל כך מאפשרת את זה ורוב התשובות היו: "כשהזמן יהיה נכון" או " אחרי שנמכור את הנכסים שלנו פה" או "שהשוק בישראל יהיה יותר נוח" ו-"כשיהיה קצת שקט ונוכל לתכנן את העתיד שם".

שנת 2017 ככל הנראה תירשם כשנה עם הביקוש הגבוה ביותר לאזרחויות נוספות בקרב הישראלים בשנים האחרונות. אנו צופים, כי בשנת 2018 הביקוש אף יגבר וישבור את השיא בספורט הלאומי החדש- המרוץ לדרכון.

נאחל בהצלחה למתמודדים החדשים
רוצים לבדוק אם גם אתם זכאים לדרכון נוסף?

אודות המחבר

יריב כהן

יריב כהן

בן 38, נשוי לאהבת חייו + 4 בנים שלפעמים מתנהגים כמו 4 גלדיאטורים. כבר עם השחרור מגולני נסע ללאס וגאס לעבוד בעגלות ונשאר שם כמעט עשור. התקדם בזריזות ממוכר בעגלה למנהל אזור ובהמשך לבעלים של חברה גדולה למכירת מוצרי ים המלח בארה"ב. תותח מכירות, יזם בנשמה ולא מפחד מהמילה לא. כשחברים צריכים ייעוץ עסקי יריב הוא הראשון שפונים אליו. כיום בעל עסק עצמאי בארץ. עוסק בכתיבה וייעוץ לבעלי עסקים.

הוסף תגובה

האתר עושה מאמצים על מנת להביא עבורכם את המידע הנכון, האמין והרלוונטי. עם זאת אנא קחו בחשבון כי מטעמי פרטיות ומשיקולים נוספים, אנו משנים לעיתים את השמות, הפרטים והמקומות המוזכרים במאמרים. עוד על תנאי השימוש באתר תוכלו לקרוא כאן
לחץ כאן להוספת תגובה